čtvrtek 18. dubna 2013

Jak odvirovat Windows na notebooku

Vyndat zavirovaný pevný disk z notebooku a umístit ho jinam, např. do externího USB rámečku, tak abychom ho mohli úspěšně odvirovat bez obvyklé re-instalace systému je tak trochu oříšek - alespoň v situaci, kdy ho máte zavirovaný třeba virem s nápisem "Policie České republiky", který vám blokuje klávesnici tak, že se nemůžete přepnout kamkoliv jinam.

Co použít pro vyřešení tohoto problému? Co je po ruce, tak např. výše uvedený postup spočívající ve vyjmutí disku, jeho přesunu do externího USB rámečku a konečně také jeho odvirování v jiném počítači.

Dál mě napadá vložení disku přímo do klasického počítače, jen se vám musí chtít lézt (obvykle) pod stůl, takže to zavrhněme hned z počátku. Jinak nutno poznamenat, že v případě SATA disku budou konektory stejné a v případě PATA disku to snad ani radši nezkoušejte.

Nyní je v pořadí použití "antivirového samobootvacího CD", např. toho od AVG. Tento způsob se mi ovšem neosvědčil a takové CD se ukázalo jako pro viry zcela neškodné..

Také můžete nabootovat do záchranného režimu (s prací v síti) -  obvykle před začátkem startu mačkejte klávesu F8 až se objeví příslušná nabídka. Dál lze použít online skener např. od Esetu. Možná se mi to zdálo, ale ani zde jsem nepochodil, viry byly sice nalezeny, ale (zřejmě i proto, že v polovině vyhledávání přestal program reagovat) antivirus nic neodstranil. V případě rozlišení obrazovky 640x480 px také počítejte s dost krkolomným ovládáním, protože optimalizace vzhledu je o dost výše. Jinými slovy, pokud se budete chtít dostat na tlačítka mimo viditelnou plochu (a poznamenejme také, že tvůrci webového rozhraní šikovně vypli zobrazování posunovacích lišt), budete muset vyzkoušet klávesu Tab v kombinaci s Entrem a přitom se modlit, abyste se nacházeli zrovna nad tím tlačítkem, o kterém si myslíte, že tam je.

Konečně mě ještě napadá spustit SystemRescueCD, nabootovat do Linuxu, změnit heslo uživateli root, spustit síť a připojit si vzdálený disk (to je ten disk na notebooku) třeba přes sshfs na jiném linuxovém stroji a dál to odvirovat pomocí Windows třeba ve VirtualBoxu. Pokud se vám zdá toto řešení obzvláště složité, pak vězte, že v mém případě se ukázalo jako nejjednodušší a také jediné možné a funkční řešení.

1 komentář:

  1. Zdravím,
    dobrý návod, na vir "Policie České republiky" funguje nejspolehlivěji přesně podle výše uvedeného návodu Kaspersky Rescue Disk (boot z vytvořeného USB disku ve stolním počítači) - support.kaspersky.com.

    Vaclav Malek
    servis-pocitacu-brno.cz

    OdpovědětVymazat

Jak opravit IMAP v Thunderbirdu po aktualizaci NOD32

Po aktualizaci NOD32 se může stát, že v Thunderbiru přestane fungovat připojení pomocí protokolu IMAP. Postup k vyřešení: Restartovat počíta...