úterý 21. února 2012

Starý buk ohrožuje okolí, nahradí ho mladý

Dnes jsem si chtěl něco přečíst na úřední desce města Hradce Králové a protože spíš nefungovala než naopak zabrouzdal jsem také na stránky města. Zde mě upoutala jedna ze super důležitých aktualit s názvem Starý buk ohrožuje okolí, nahradí ho mladý.

Komu čest, tomu čest, dovolím si citovat:

Stoletý buk lesní stojící v zahradě kostela Českobratrské církve u krajského soudu je ve špatném zdravotním stavu a je nebezpečný pro okolí. Takový je výsledek zkoumání odborníků, který povede k brzkému nahrazení letitého stromu mladým jedincem.

Nevím sice jak dlouho jsou buky obecně ve špatném zdravotním stavu a jak to mají se zdravotní pojišťovnou domluvené, ale zřejmě by to chtělo na jeho zlepšení trochu kondičního cvičení. Závěr mě pak šokoval, odborníci rozhodli nahradit starého letitého jedince novým, mladým.. bukem. Čtěme dál

Přestože se buk na první pohled jeví jako krásný a bezproblémový, skutečnost je jiná. Strom je odborem životního prostředí magistrátu sledován dlouhodobě, protože již roky vykazuje zdravotní problémy. V letech 2009 a následně vloni buk proměřovali odborníci ze znaleckého ústavu při Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity v Brně.

 Je vidět, že je buk ostře a dlouhodobě sledovaný nejen v letech 2009, ale dokonce i vloni. A jeho zdravotní stav se nelepší a nelepší.. Inu sledovat je zřejmě málo a zdravotní problémy stále přetrvávají - už jsem na ně křičel, nadával mu, ale nic nepomohlo .. A odborníci z Brna jsou stejného názoru, takže co s ním?

Z prvního měření vyplynula nutnost snížení koruny o zhruba pět metrů a propojení zdvojené koruny dynamickou vazbou, což se stalo. V průběhu loňského roku však došlo k poklesu koruny a propnutí vazby, takže strom byl pomocí speciálních přístrojů opět proměřen. Výsledky? Strom je intenzivně napaden parazitickými dřevokaznými houbami, konkrétně bělochorošem jabloňovým a vějířovcem obrovským, které enzymaticky rozkládají napadené dřevo. „Provedený tomografický monitoring a zátěžové analýzy potvrdily, že přijatá bezpečnostní opatření z roku 2009 už nestačí, strom není stabilní a hrozí zde nebezpečí jeho vyvrácení a pádu do frekventované křižovatky. Proto je nezbytné v tomto zimním období z bezpečnostních důvodů strom pokácet,“ vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí hradeckého magistrátu Iva Šedivá.
Byl to ale obr, snížit něco o 5 metrů není žádná legrace a spolu s propojením koruny dynamickou vazbou si hned připadám jako stavitel výškových budov. Pak se to celé ale nějak propnulo, pokleslo a zašmodrchalo že to dokázali proměřit už jenom speciální přístroje a výsledek? Je toho hodně, že se to až stydím jmenovat a ostatně tomograf i zátěžové analýzy (to by snad vydalo na odbornou publikaci, nemyslíte?) to jenom potvrdily a protože se cítím ohrožen, bude nejlepší strom skácet.
Jelikož město přijde o významnou solitérní dominantu, odbor životního prostředí pomůže farnímu úřadu, jemuž buk patří, obstarat k 100. výročí založení farnosti strom nový, zdravý a pokud možno větší. „Strom bude vysazen poblíž místa stromu káceného,“ dodala.
No tak samozřejmě, že nový strom by měl být zdravý a pokud možno ještě větší, přece tam nenasadí nějaké koště metr vysoké.. Tak jen doufejme, že se mu bude dařit lépe než tomu původnímu stromu a snad si také užije tolik publicity, zkoumání, pozorování, předvídání, vypočítávání, testování a měření jako strom původní. Buku zdar!

Kdo chce, může si přečíst ještě přiložené znalecké posudky..

Víš s kým spíš?

U bank mě děsí především to, že manipulují s našimi penězi aniž by ve své podstatě sami nějaké měli. Krom toho mě fascinuje současná doba počítačů a v souvislosti s tím (všichni víme co takový počítač dovede) i otázka toho jak moc spolehlivé počítače vlastně jsou a zda nám na našem účtu jednoho dne jen tak nevykouzlí 0 nebo dokonce nějaké záporné číslo.

V souvislosti s tím přešla v posledních dnech Poštovní spořitelna z původní domény na novou s názvem erasvet.cz. Aby toho nebylo zrovna málo, zřejmě také měnili Windowsí server za spolehlivější Linuxový (aspoň takové je moje toužebné přání). S tím ovšem vystupují chyby nové a čtivější, třeba že jim to nefunguje nebo to nemají správně nastavené.


Není víc povzbudivějšího než když vám banka vykouzlí toto



a teď už víme, že správce má email root@localhost (samozřejmě myšleno ironicky) a nedá se s tím nic dělat.. :-/.

čtvrtek 16. února 2012

Jak na GNOME 3 (2)

Rozšíření
Rozšíření pro Gnome 3 najdete na stránce https://extensions.gnome.org/
Vedle názvu zobrazeného rozšíření stačí kliknout na Gnome 3 tlačítko ON-OFF a pak dojde k instalaci a zapnutí rozšíření. Na této stránce můžete instalované moduly také vypínat.

Vypnutí zamykání obrazovky po hibernaci počítače
V terminálu Gnome zadejte následující 
gsettings set org.gnome.desktop.lockdown disable-lock-screen 'true'

Změna kurzor myši z černého na hezčí bílý
Tak to je oříšek, v Gnome to je na některých místech napsáno napevno a tak změna kurzoru spočívá v instalaci hezčích:

aptitude install dmz-cursor-theme

 a  přenastavení napevno zvolených kurzorů Adwaita

cd /usr/share/icons/
mv Adwaita Adwaita.old
ln -s DMZ-White Adwaita

Příkaz

update-alternatives --config x-cursor-theme


přitom nepomáhá.

Jak na automatické přihlašování v Gnome 3
Protože oblíbené klikátko chybí (nebo nefunguje), nezbývá než upravit konfigurační soubor v podobě souboru /etc/gdm3/daemon.conf takto

AutomaticLoginEnable=true
AutomaticLogin=uzivatel

Nefungují bluetooth sluchátka
V případě chyby

bt_audio_service_open: connect() failed: Connection refused (111)

obsažené někde v logu (např. ve /var/log/messages) by mělo stačit upravit soubor /etc/bluetooth/audio.conf takto

[General]
Enable=Socket

a samozřejmě restartovat daemona bluetooth.

Zrychlení počítače SSD diskem a co na to řadič

V případě použití SSD disku s dostatečným výkonem a rychlostmi kolem 500MB/s (např. OCZ disk s Vertex 3) je potřeba pamatovat také na odpovídající výkonostní podporu ze strany základní desky.

Pokud na vaší základní desce jsou jen porty Sata 2 bude maximální rychlost 3 Gb/s, což děleno 8 a převedeno na na MiB/s dá reálnou rychlost trochu pod 200MB/s. Setkal jsem se sice i s novějšími (zřejmě lepšími deskami), které dávali rychlost něco přes 200MB/s, ale to se zřejmě odvíjí od kusu a požitého řadiče - hardwaru.

Jestliže disponujete Sata 3, bude situace o něco veselejší a s výkonem 6 Gb/s se už dá leccos dělat (opět si můžete reálnou předpokládanou rychlost přepočítat a na 500MB/s by se to mělo s menší rezervou dostat..).

Pozor, pro SATA 3 při vyšších rychlostech je třeba mít i odpovídající datové kabely, certifikované pro tyto rychlosti. Ty jsou v podstatě jednou tak drahé jak ty obyčejné, ale na běžných vám to nepoběží..

V mém případě, Sata 3 nemaje, jsem zvolil koupi řadiče Kouwell PE-115, který je osazen dvěna SATA 3 porty a připojuje se do PCI Express X1 portu. Na ně jsem připojil stávající disky a bylo hotovo. Řadič přitom standardně používá režim disků AHCI, který může být v některých případech podstatný..

Jak zjistit nastavení výše uvedeného řadiče? Po spuštění počítače (na POST obrazovce) stiskněte CTRL + M. Dál se objeví nastavení řadiče (pole RAID 0 a 1, a také aktuální přenosové rychlosti rozhraní PCI-E a SATA 3 nebo 6 Gbps).

Bohužel jsem i tak zůstal na zhruba stejných rychlostech výkonu jako při připojení přes SATA 2. A v čem že je problém? Ve sběrnici PCI Express, která musí být alespoň standardu PCI Express 2.0 nebo vyšším (ve vyšším standardu se nyní snad ani nevyrábí). Obvyklá sběrnice PCI Express (verze 1) podporuje maximální rychlost 250 MB/s a novější PCI Express 2 pak rychlost max. 500 MB/s. Když k tomu ještě připočtete určitou režii přenosu dat, tak to je vcelku takové pomalé zvířátko..

Jak zjistíte maximální rychlostí vaší sběrnice PCI Express? Blbě. Řada výrobců to jednoduše neuvádí (pak s největší pravděpodobností očekávejte starší verzi) a novější revize jsou pak použity na nových základních deskách, kde se touto vyšší rychlostí výrobci obvykle chlubí.

V této souvislosti se také můžete narazit na označení rychlosti přenosu 2,5 GT/s resp. 5GT/s atp. GT/s je přitom zkratka GigaTransakce za sekundu a tak lidově řečeno uvádí počet transakcí za sekundu. Nikde ovšem není předem řečeno kolik dat je v takové transakci a tak se tato hodnota v podstatě násobí šířkou sběrnice, a pak znova přepočítává na hodnoty 250 MB/s resp 500 MB/s. K tomu si ještě připočtěme (resp. odečtěme) přepočet z MB/s na počítačové MiB/s a jsme spolu s nutnou režií (kolem 20%) na ne příliš úchvatných výsledcích naměřených na běžném počítači. ;-)

úterý 14. února 2012

Jak na GNOME 3 (1)

Pěkný návod na ovládání Gnome 3, které je v dnešní době mj. součástí testovací verze Debianu, najdete přímo na stránkách projektu

http://live.gnome.org/GnomeShell/CheatSheet

Kromě toho stojí za zmínku také instalace programu gnome-tweak-tool, který vám pomůže s jeho základním nastavením také některé prvky zpříjemňující přechod z předchozí verze Gnome.


Kromě toho také stojí za zmínku instalace balíčku gnome-shell-extensions, který je momentálně v unstable (ale není problém ho nainstalovat v testingu). Tento balíček vám mj. umožní vypnutí počítače kliknutím na ikonu uživatele vpravo nahoře.

středa 8. února 2012

Jak vytvořit Google účet s vlastním e-mailem

Pokud si chcete vytvořit účet Google a jako přihlašovací jméno si přejete mít svůj stávající e-mail (nevytvoří se tak účet na Gmailu), použijte pro vytvoření účtu odkaz https://accounts.google.com/newaccount?hl=cs.

Zdroj: http://www.expand2web.com/blog/create-google-account-without-gmail/

Jak opravit IMAP v Thunderbirdu po aktualizaci NOD32

Po aktualizaci NOD32 se může stát, že v Thunderbiru přestane fungovat připojení pomocí protokolu IMAP. Postup k vyřešení: Restartovat počíta...